niedziela, 29 października 2017

Barbarka

,,Historię trzeba znać, bo jeśli się nie zna historii to trzeba będzie przeżyć to drugi raz" - nie mam pojęcia, kto jest autorem tych słów, ale zdaję sobie sprawę z tego. ile prawdy zawierają.



Barbarka to  miejsce szczególne dla wielu Torunian i okolicznych mieszkańców. Dlaczego? 
28 października 2017 r. minęła 78 rocznica pierwszych rozstrzeliwań Polaków przez Hitlerowców w lasach Barbarki. Z tej okazji jak co roku na Miejscu Pamięci Narodowej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych. W bieżącym roku również i my braliśmy udział w uroczystej Mszy świętej i uroczystościach upamiętniajacych ten ważny dzień.. 
Podczas kazania ks. Wojciech Miszewski przypomniał zebranym, czym jest często w dzisiejszych czasach niemodny, patriotyzm. 

"Patriotyzm to wielkie słowo, bliskie sercu każdego człowieka. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzimej ziemi, a także gotowość poświęcenia się dla własnego narodu. Z patriotyzmem wiąże się umiłowanie Ojczyzny, duma z jej tradycji i kultury oraz spełnianie obywatelskich powinności. Jest to rodzaj postawy społeczno politycznej opartej na zasadach miłości i przywiązania do ojczyzny, jedności i solidarności z własnym narodem, poświęcanie dobra osobistego na rzecz narodu nie zważając na środki jakich trzeba będzie użyć, zdolność do ryzykowania a nawet poświęcenia własnego życia za naród i kraj."

W tym samym kazaniu usłyszeliśmy słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane  w parlamencie 11 czerwca 1999 r. za ks. Piotrem Skargą "Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy" (Kazanie drugie "O miłości ku Ojczyźnie"). 

W lesie Barbarki stoją pomniki upamiętniające zbrodnie, jakich Niemcy dokonali na około 600 Polakach, w okresie od października do grudnia 1939 r. Gdy wojna dobiegła końca, hitlerowcy rozkopali zbiorowe mogiły i spalili zwłoki. Czy to z pośpiechu czy z ogromu zbrodni, o jednej mogile zapomnieli. Ostatecznie jednak tylko niespełna trzysta nazwisk pomordowanych w Barbarce udało się po wojnie ustalić.



Zawsze, kiedy jestem w tym miejscu, czy to prywatnie, czy ze szkolnymi dziećmi przypominam, że miejsce tak lubiane przez Torunian i okolicznych mieszkańców nie tylko jest miejscem relaksu, ale przede wszystkim Pomnikiem Pamięci Narodowej. Pomnikiem historii, która nigdy więcej nie powinna mieć miejsca, ani w Polsce, ani w żadnym innym zakątku świata.


Tutaj też zostali zamordowani mieszkańcy naszego rodzimego Grębocina, min. proboszcz parafii ks. Jan Pronobis.



Więcej na temat toruńskiej Barbarki można poczytać w zakładce Szkoły Leśnej http://szkola-lesna.torun.pl/o-nas/miejsce-pamieci-narodowej.html

Jeśli dotarliście na mojego bloga, będzie mi miło, jak zostawicie na nim po sobie znak w postaci komentarza. Dziękuję.

2 komentarze:

  1. Fakt, w tych czasach Barbarka kojarzy się głównie z grillem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety większości osób tak właśnie się kojarzy.
      Z jednej strony słusznie, bo pierwotnie była miejscem wypoczynku.

      Usuń